fbpx
Prandelli Polska - producent systemów instalacji sanitarnych
28.03.2022
Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewanie podłogowe jest przyjazne nie tylko dla otoczenia, ale także dla środowiska oraz naszych kieszeni. 

Jednak, aby maksymalnie wykorzystać zalety tego typu ogrzewania konieczne jest dobranie odpowiedniego systemu sterowania.

W naszej ofercie znajdziecie niezbędne elementy do efektywnej kontroli temperatury:

 • siłowniki Prandelli,
 • szeroka gama termostatów,
 • centralki zarządzające.

W systemie Prandelli klient może wybrać najlepszy dla niego sposób sterowania temperaturą. Do wyboru mamy  najprostsze sposoby, gdzie pompę ogrzewania podłogowego podłączamy do termostatu, po najbardziej zaawansowane zdalne sterowanie cyfrowe.

Najprostszym rozwiązaniem jest użycie jednego termostatu sterującego całością ogrzewania podłogowego.  Tylko na podstawie tego termostatu będzie utrzymywana lub sterowana temperatura  we wszystkich pomieszczeniach. Nie możemy wówczas w łatwy sposób zmieniać temperatury w jednym z pomieszczeń. Cała strefa grzewcza działa proporcjonalnie do ustawień na termostacie. Taki termostat zwany reprezentacyjnym podłączamy do pompy zestawu mieszającego np. Colmix-R.

W zależności od potrzeby domowników możemy zastosować następujące termostaty z oferty Prandelli:

   1. Najtańszym rozwiązaniem jest termostat bimetaliczny, do którego z szafki z rozdzielaczem lub z kotłowni doprowadzamy przewód dwużyłowy. Termostat ten ma dużą histerezę pracy (wahania temperatury) i stosunkowo krótką żywotność.

    termostat do sterowania ogrzewaniem podłogowym podłączany 2 żyłami
   2. termostat M201 (z pokrętłem) lub M501 (z wyświetlaczem) –  są to nowoczesne termostaty, które utrzymują dokładnie zadaną temperaturę, dzięki kontroli temperatury typu PI.  Od rozdzielacza do termostatu M201 musimy doprowadzić przewód min. 3-żyłowy. Po podłączeniu czwartej żyły możemy dokupić zewnętrzny sterownik czasowy, który w trybie nocnym spowoduje obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 4 ºC w stosunku do temperatury dziennej.


    termostat do ogrzewania podłógowego
   3. termostat tygodniowy OCD5 – z dotykowym, kolorowym ekranem pozwala sterować temperaturą w trybie tygodniowym; możliwe jest zaprogramowanie temperatury i czasu na 7 dni tygodnia; W razie potrzeby w szybki sposób za pomocą jednego przyciśnięcia można zmienić temperaturę na najbliższy okres czasu; termostat posiada w komplecie czujkę podłogową pozwalającą ograniczyć temperaturę podłogi; jest kompatybilny z ramkami dekoracyjnymi uznanych producentów; Funkcja adaptacyjna tego termostatu powoduje „uczenie się budynku” uwzględniając jego bezwładność cieplną. Odpowiednio wcześniej otworzy on siłowniki, aby uzyskać o wskazanej porze ustawioną temperaturę.


    termostat tygodniowy, dotykowy OCD5
   4. termostat tygodniowy MWD5 z WiFi – posiada wszystkie funkcje termostatu OCD5, a dodatkowo ma wbudowany moduł WiFi, dzięki któremu po zainstalowaniu na telefonie bądź tablecie bezpłatnej aplikacji (na urządzenia z systemami Android i iOS), można sterować ogrzewaniem płaszczyznowym przez internet z każdego miejsca na świecie.  >>>Czytaj więcejtermostat do sterowania ogrzewaniem podłogowym z WiFiKolejnym, bardziej efektywnym sposobem sterowania temperaturą ogrzewania podłogowego, jest zastosowanie termostatów w każdym pomieszczeniu i podłączenia ich do zamontowanych na rozdzielaczu siłowników Prandelli. W tym wypadku w każdym pomieszczeniu możemy utrzymywać niezależną temperaturę, dostosowaną do potrzeb poszczególnych użytkowników.  Niezależna, indywidualnie zmieniająca się temperatura w każdym pomieszczeniu powoduje optymalne zużycie energii i daje niezależny komfort cieplny każdemu użytkownikowi.

Siłowniki Prandelli M101 charakteryzują się wysoką energooszczędnością. Pobór mocy wynosi zaledwie 1W. W komplecie znajduje się adapter M30x1,5mm.

W instalacjach grzewczych generalnie stosuje się siłowniki bezprądowo zamknięte typ NC. Nasze siłowniki wyposażone są w funkcję „first open”. Oznacza to, że siłownik dostarczany jest w pozycji do połowy „otwartej”, co umożliwia wykonanie próby ciśnieniowej i sprawdzenie instalacji, bez zdejmowania siłownika. Po podaniu napięcia (przez min. 6 min.) funkcja „first open” zostaje automatycznie odblokowana i siłownik jest gotowy do pracy.

siłownik do rozdzielaczy prandelli

 

Innym udogodnieniem i elementem wprowadzającym oszczędności w eksploatacji jest centralka Prandelli M301 zarządzająca pracą termostatów, siłowników i pompy ogrzewania płaszczyznowego.

Centralka Prandelli dostępna jest w wersji obsługującej max pomieszczeń (M301) lub 10 pomieszczeń (M401). Jeśli mamy więcej pomieszczeń szczególnie na kilku poziomach, to układ można rozbudowywać o kolejne centralki. Wszystkie centralki w układzie można podłączyć do jednej pompy lub każdą z nich do swojej niezależnej pompy.

centrala do sterowania ogrzewaniem podłogowym prandelli

Najbardziej zaawansowanym systemem kontroli temperatury w naszej ofercie jest przewodowy system cyfrowy.

System ten występuje w dwóch wersjach:

 • Standard – grzanie,
 • Clima – grzanie/chłodzenie

>>>Czytaj więcej