fbpx
Prandelli Polska - producent systemów instalacji sanitarnych

Montaż


System PP-R Coprax

NIEZBĘDNE NARZĘDZIA
Coprax
Zgrzewarka jednomatrycowa
Coprax
Zgrzewarka do muf elektrycznych
Coprax
Nożyce
Coprax
Matryca reperacyjna
ZALECENIA DOTYCZĄCE ZGRZEWANIA

Zgrzewanie Przy Użyciu Zgrzewarki Podręcznej

Zgrzewanie przy użyciu zgrzewarki podręcznej Przy wsuwaniu rury do złączki należy unikać przekroczenia progu oporowego znajdującego się wewnątrz złączki, by nie spowodować zbyt dużego wypłynięcia materiału. Konsekwencją może być zwężenie przekroju przepływu. Warunkiem udanego połączenia jest zachowanie współosiowości rury i złączki, tak aby powierzchnie elementów zgrzewanych ściśle do siebie przylegały. Podczas operacji zgrzewania powinno unikać się obracania elementami zgrzewanymi.

Zgrzewanie przy użyciu zgrzewarki elektrooporowej

Elementy przeznaczone do zgrzewania muszą być czyste i suche. Przed rozpoczęciem procesu należy upewnić się, czy średnica pracy ustawiona na zgrzewarce jest zgodna z rzeczywistą średnicą elementów zgrzewanych. Jeżeli zachodzi konieczność wykonania kilku cyklów zgrzewania na tej samej mufie, wówczas konieczne jest całkowite wystygnięcie zgrzewu pomiędzy cyklami.

MONTAŻ INSTALACJI W 5 KROKACH PRZY UŻYCIU ZGRZEWARKI PODRĘCZNEJ
KROK 1

Montujemy matrycę o odpowiedniej średnicy.

KROK 2

Rozgrzewamy zgrzewarkę – po podłączeniu do zasilania czekamy, aż zgaśnie żółta lampka.

KROK 3

Obcinamy pożądany odcinek rury specjalnymi nożycami.

KROK 4

Proces zgrzewania: – sprawdzamy czystość elementów przygotowanych do zgrzewania, – wsuwamy jednocześnie rurę i kształtkę w matryce grzewcze, – zachowujemy odpowiednie czasy zgrzewania (zawarte w katalogu technicznym Coprax)

KROK 5

Wyjmujemy elementy z matryc i wsuwamy rurę w kształtkę. Zachowujemy odpowiednie czasy łączenia i chłodzenia (zawarte w katalogu technicznym Coprax).

MONTAŻ INSTALACJI W 5 KROKACH PRZY UŻYCIU ZGRZEWARKI ELEKTROOPOROWEJ
KROK 1

Oczyszczamy powierzchnię rury przeznaczonej do zgrzewania. Czystość i brak wilgoci to niezbędne warunki dla osiągnięcia dobrego rezultatu końcowego.

KROK 2

Zdzieramy powierzchnię rury skrobakiem lub ostrym nożem w strefie przeznaczonej do zgrzania , aby wyeliminować zanieczyszczenia. W wyniku tej operacji powinny powstać długie wióry, które należy usunąć.

KROK 3

Zaznaczamy na rurach głębokość zgrzewu – w połowie długości mufy elektrooporowej

KROK 4

Po umieszczeniu rur w mufie podłączamy mufę do zgrzewarki elektrooporowej.

KROK 5

Po podłączeniu do zasilania włączamy zgrzewarkę. Dokonujemy zgrzania zgodnie z instrukcjami przedstawionymi na zgrzewarce. Ważne: Przed wprowadzeniem wody do instalacji należy odczekać min. 1h.

MONTAŻ INSTALACJI W 5 KROKACH - UŻYCIE MATRYCY NAPRAWCZEJ

W SYTUACJI PRZYPADKOWEGO PRZEWIErCENIA RURY W JEDNEJ ZE ŚCIANEK MOŻLIWE JEST DOKONANIE REPERACJI PRZY POMOCY SPECJALNEJ MATRYCY NAPRAWCZEJ

KROK 1

Oczyszczamy powierzchnię rury przeznaczonej do reparacji. Czystość i brak wilgoci to niezbędne warunki dla osiągnięcia dobrego rezultatu końcowego.

KROK 2

Dokonujemy regulacji matrycy (odpowiednio do średnicy rury), aby uniknąć zbyt głębokiego włożenia matrycy i stopienia przeciwległej ścianki rury.

KROK 3

Odcinek reperacyjny matrycy wsuwamy do otworu, który ma zostać naprawiony. W tym samym czasie, w którym topiona jest powierzchnia rury, część obejmowa matrycy powoduje topienie kołka naprawczego.

KROK 4

Po zakończeniu procesu rozgrzewania wsuwamy korek do otworu w rurze.

KROK 5

Zachowujemy wymagany czas chłodzenia i następnie odcinamy wystającą część kołka.

FILM – System PP-R Coprax - zastosowanie i montaż

OUTLET
Ostatnie sztuki
SPRAWDŹ