Montaż
System PP-R Coprax
Zgrzewanie Przy Użyciu Zgrzewarki Podręcznej
Zgrzewanie przy użyciu zgrzewarki podręcznej Przy wsuwaniu rury do złączki należy unikać przekroczenia progu oporowego znajdującego się wewnątrz złączki, by nie spowodować zbyt dużego wypłynięcia materiału. Konsekwencją może być zwężenie przekroju przepływu. Warunkiem udanego połączenia jest zachowanie współosiowości rury i złączki, tak aby powierzchnie elementów zgrzewanych ściśle do siebie przylegały. Podczas operacji zgrzewania powinno unikać się obracania elementami zgrzewanymi.
Zgrzewanie przy użyciu zgrzewarki elektrooporowej
Elementy przeznaczone do zgrzewania muszą być czyste i suche. Przed rozpoczęciem procesu należy upewnić się, czy średnica pracy ustawiona na zgrzewarce jest zgodna z rzeczywistą średnicą elementów zgrzewanych. Jeżeli zachodzi konieczność wykonania kilku cyklów zgrzewania na tej samej mufie, wówczas konieczne jest całkowite wystygnięcie zgrzewu pomiędzy cyklami.
Montujemy matrycę o odpowiedniej średnicy.
Rozgrzewamy zgrzewarkę – po podłączeniu do zasilania czekamy, aż zgaśnie żółta lampka.
Obcinamy pożądany odcinek rury specjalnymi nożycami.
Proces zgrzewania: – sprawdzamy czystość elementów przygotowanych do zgrzewania, – wsuwamy jednocześnie rurę i kształtkę w matryce grzewcze, – zachowujemy odpowiednie czasy zgrzewania (zawarte w katalogu technicznym Coprax)
Wyjmujemy elementy z matryc i wsuwamy rurę w kształtkę. Zachowujemy odpowiednie czasy łączenia i chłodzenia (zawarte w katalogu technicznym Coprax).
Oczyszczamy powierzchnię rury przeznaczonej do zgrzewania. Czystość i brak wilgoci to niezbędne warunki dla osiągnięcia dobrego rezultatu końcowego.
Zdzieramy powierzchnię rury skrobakiem lub ostrym nożem w strefie przeznaczonej do zgrzania , aby wyeliminować zanieczyszczenia. W wyniku tej operacji powinny powstać długie wióry, które należy usunąć.
Zaznaczamy na rurach głębokość zgrzewu – w połowie długości mufy elektrooporowej
Po umieszczeniu rur w mufie podłączamy mufę do zgrzewarki elektrooporowej.
Po podłączeniu do zasilania włączamy zgrzewarkę. Dokonujemy zgrzania zgodnie z instrukcjami przedstawionymi na zgrzewarce. Ważne: Przed wprowadzeniem wody do instalacji należy odczekać min. 1h.
W SYTUACJI PRZYPADKOWEGO PRZEWIErCENIA RURY W JEDNEJ ZE ŚCIANEK MOŻLIWE JEST DOKONANIE REPERACJI PRZY POMOCY SPECJALNEJ MATRYCY NAPRAWCZEJ
Oczyszczamy powierzchnię rury przeznaczonej do reparacji. Czystość i brak wilgoci to niezbędne warunki dla osiągnięcia dobrego rezultatu końcowego.
Dokonujemy regulacji matrycy (odpowiednio do średnicy rury), aby uniknąć zbyt głębokiego włożenia matrycy i stopienia przeciwległej ścianki rury.
Odcinek reperacyjny matrycy wsuwamy do otworu, który ma zostać naprawiony. W tym samym czasie, w którym topiona jest powierzchnia rury, część obejmowa matrycy powoduje topienie kołka naprawczego.
Po zakończeniu procesu rozgrzewania wsuwamy korek do otworu w rurze.
Zachowujemy wymagany czas chłodzenia i następnie odcinamy wystającą część kołka.