fbpx
Prandelli Polska - producent systemów instalacji sanitarnych
15.03.2024
Udoskonalamy rozdzielacze do ogrzewania podłogowego

Wprowadzamy znaczące modyfikacje w naszych rozdzielaczach do podłogówki, które mają na celu zapewnienie jeszcze większej kontroli nad systemem grzewczym.

Nowy zawór napełniająco-spustowy został zaprojektowany z myślą o maksymalnej wygodzie instalatorów i użytkowników. Ulepszona konstrukcja zaworu umożliwia regulację na dwa sposoby – ręcznie (pokrętłem) lub jak dotychczas za pomocą imbusa.

Nowa konstrukcja rotametrów – precyzyjna regulacja w zakresie 0-2,5l/min

Coraz większą popularność jako źródło ciepła w budynkach z ogrzewaniem podłogowym zyskują  pompy ciepła.  Zastosowanie tych urządzeń powoduje konieczność obniżeniem temperatury na zasilaniu układu, a także potrzebę dokładniejszej regulacji poszczególnych pętli grzewczych.

Chcąc pozwolić na lepszą i dokładniejszą regulację przepływu w każdej pętli grzewczej, zmieniamy konstrukcję rotametru.

W nowych przepływomierzach zastosowaliśmy bardziej czuły system pomiarowy.  Jest to dużą zaletą szczególnie w instalacji z pompą ciepła, gdzie pompa obiegowa często pracuje w systemie modulacyjnym i tradycyjne przepływomierze mogą mieć problem z pokazaniem właściwego wskazania przepływu. Nowe rotametry wskazują przepływ w zakresie – od 0 do 2,5 l/min – i pozwalają na  bardziej dokładny odczyt. Przy małych przepływach bezwładność poprzedniego przepływomierza często utrudniała odczyt wskazania. W nowego typu rotametrze problem ten zniknie, a reakcja będzie szybsza i dokładniejsza.

Przy zastosowaniu rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego z rurami typu PEX o średnicy  16, 17, 18 mm nie ma potrzeby, a nawet nie zaleca się aby przepływ w rurach był większy niż 2,5 l/min.

Warunkiem koniecznym, aby zapewnić samoodpowietrzenie instalacji, jest przepływ większy niż 0,7 l/min. Natomiast przepływ maksymalny (aby nie przekroczyć dopuszczalnej straty ciśnienia w pętli 20kPa) powinien wynosić 2,5 l/min.

Wg wyliczeń projektowych optymalny przepływ w jednej pętli powinien zawierać się pomiędzy 0,8 – 1,8 litra na minutę, w zależności od zapotrzebowania na ciepło.

Nowy przepływomierz to także zmieniony nypel, ze specjalnym oznaczeniem , który tworzy komplet nowej wersji rotametru.

Zmiana dotyczy zarówno rotametrów magnetycznych jak i sprężynkowych.

PRODUKT POLSKI