fbpx
Prandelli Polska - producent systemów instalacji sanitarnych
07.11.2023
Ogrzewanie podłogowe w technologii suchej
Ogrzewanie podłogowe w suchej zabudowie nie wymaga wylewania jastrychu.
System ten można układać bezpośrednio na istniejącej podłodze, co znacząco skraca czas remontu i ogranicza koszty.

Do systemu suchego dedykowane są specjalne płyty styropianowe pokryte folią metalizowaną z rowkami na rurę. Przyklejona do płyt folia aluminiowa zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła po całej powierzchni podłogi.

Pobierz kartę katalogową – płyta prosta        Pobierz kartę katalogową – płyta skrętna

 

Zastosowanie systemu suchego

Suchy system ogrzewania podłogowego sprawdzi się zarówno w nowo powstających budynkach, jak i w budynkach remontowanych, gdzie instalacja tego typu ogrzewania nie została wcześniej zawarta w projekcie.

Podczas remontu starszych obiektów często nie możemy zbytnio podnieść poziomu podłogi i nie mamy miejsca na zajmującą około 12-16 cm wysokości warstwę składającą się ze styropianu, wylewki i wykończenia podłogi.

Płyty do ogrzewania suchego wraz z rurą mają 2,5 cm wysokości. Tafle styropianowe  są przyklejane do podłoża dedykowanym do styropianu klejem. Układając na nich bezpośrednio podłogę pływającą drewnianą lub przyklejając płytki ceramiczne albo winylowe, zmieścimy się z wysokością całości w 3,5-4,5 cm. Jeśli dołożymy dla lepszego efektu wytrzymałościowego suchy jastrych (płyty gipsowo-włóknowe) – dwie warstwy po 12,5 mm –  to wysokość naszych warstw w całości będzie poniżej 7 cm

Dzięki lekkiej konstrukcji, która nie obciąża znacząco stropów, możliwe jest układanie suchej podłogówki nawet na stropach drewnianych, na poddaszach czy w budownictwie szkieletowym.

Zalety suchego ogrzewania płaszczyznowego:

  • mały ciężar,
  • niewielka wysokość,
  • równomierne rozprowadzenie ciepła, dzięki przyklejonej do płyt folii aluminiowej,
  • krótki czas montażu,
  • niewielka bezwładność cieplna.

 

Podłoże, na którym bezpośrednio będą układane płyty systemowe musi być stabilne i wypoziomowane. W przeciwnym razie w trakcie użytkowania płyty mogą się przesuwać czy łamać co może skutkować uszkodzeniami rury ogrzewania podłogowego.

Do ogrzewania podłogowego w technologii suchej wskazana jest będąca w naszej ofercie rura Vissen PERT w średnicy 16×2,0 lub d.17×2.0 mm. Jest to rura jednorodna wykonana z PERT typ 2 (przeznaczona do pracy nawet do 95ºC ) z barierą antydyfuzyjną. Rura Vissen PERT jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swoją żywotność i odporność na wysokie temperatury, ale  szczególnie z powodu wysokiej elastyczności.

Ogrzewanie podłogowe suche – lekkie i zajmujące mało miejsca